Brave – Odważna przeglądarka internetowa

Posted On By daxter

Dzisiaj będziemy kontynuować cele postawione przez autorów w projekcie Mastodon, dbającym o bezpieczeństwo i prywatność użytkowników w sieci. Narzędziem, które zdecydowanie nam w tym pomoże jest OpenSourcow’a przeglądarka Brave ! 🙂

“Nie jesteś produktem.
Dlaczego używasz przeglądarki która tak Cię traktuje ? Dołącz do prywatnego, bezpiecznego i szybkiego przeglądania sieci z Brave.”
– hasło reklamujące przeglądarkę

Jaki problem rozwiązuje projekt ?

Wydaje się, że na rynku przeglądarek mamy spory wybór Firefox, Chrome, Edge, Opera, Safari, IE i wiele innych mniej znanych produkcji. Zdecydowana większość internautów korzysta jednak z pierwszych dwóch wymienionych przeglądarek. Często sięgają po nie z automatu, nie zastanawiając się nad oferowanym przez nie bezpieczeństwem.  Autorzy dzisiejszego projektu stworzyli przeglądarkę szybszą i bezpieczniejszą od konkurencji.

Brave to bazująca na Chrominium przeglądarka wzbogacona o narzędzia dbające o Twoją prywatność. Autorzy deklarują, że ich produkt jest dwukrotnie szybszy od konkurencji na komputerach, a na platformach mobilnych aż ośmiokrotnie. Dokładne wyliczenia dostępne są w pliku pod tym linkiem  .

Przeglądarka Brave walczy z malware i zapobiega śledzeniu użytkownika. Autorzy deklarują, że nie zbierają i nie widzą żadnych danych użytkownika, co oznacza, że Twoje dane są bezpieczne i nie zostaną np. sprzedane. Brave automatycznie wymusza połączenia HTTPS, czyli bezpieczne szyfrowane połączenia.

Dzięki zastosowaniu silnika Chrominium, Brave jest kompatybilny ze wszystkimi popularnymi wtyczkami. Wielu z nich jednak nie będziesz potrzebował, ponieważ autorzy wbudowali je w przeglądarkę, dając użytkownikowi “Brave Shield”

Brave Shield odpowiada za blokowanie m.in. reklam, śledzenia użytkownika, phishingu, nieznanych skryptów, a także wymusza HTTPS. W przyjaznym dla oka menu możemy w każdej chwili włączać i wyłączać wymienione opcje.

Oprócz wspomnianych już rozszerzeń Brave zawiera wtyczki, takie jak narzędzie do wyświetlania PDF, menadżer haseł, menadżer torrentów, MetaMask (DApps), skróty klawiaturowe, możliwość ustawienia DuckDuckGo jako wyszukiwarki w oknie prywatnym i wiele innych. Istnieje zatem wysokie prawdopodobieństwo, że po ściągnięciu instalki Brave nie będziesz musiał pobierać żadnych rozszerzeń. Wygodne prawda ?:)

Jaką technologię wykorzystują ?

Brave istnieje w wersjach na Android, iOS oraz PC, dlatego w ich repozytorium znajdziesz kod Java, JavaScript, SWIFT oraz C++. Autorzy niestety nie są otwarci na współpracę, jednak chętnie uwzględniają zgłaszane błędy na portalu GitHub, szczególnie tych związanych z bezpieczeństwem. Jak już wspominałem, Brave bazuje na Chrominium, dlatego przeglądając repozytorium, dowiesz się jak stworzyć własną wersję tej przeglądarki.

Na jakim etapie jest projekt ?

Brave stanowi bardzo dorosły projekt, dostępny w trzech wersjach : Release, Beta, Dev. Pierwsza z nich jest zawsze wersją stabilną, a ostatnia raczej nie polecaną do codziennej pracy, ponieważ mogą znajdować się w niej liczne błędy. Korzystanie z wersji Beta i Dev wspomaga rozwój oprogramowania, ponieważ przesyła do twórców raporty o ewentualnych niespodziewanych zamknięciach aplikacji.

Poza przeglądarką Twórcy rozwijają również kryptowalutę Basic Attention Tokens (BAT). Użytkownicy będą mogli wykorzystać BAT do wspierania autorów treści w internecie. Rozwiązanie to ma rekompensować blokowanie reklam.

Podsumowanie

Przeglądarka Brave cieszy się już dużą popularnością. Po zapoznaniu się z podejściem autorów oraz z wielką liczbą funkcjonalności, jakie Brave oferuje, wcale mnie ta popularność nie dziwi. Sam zamieniłem Firefoxa na Brave i jestem pozytywnie zaskoczony jego przyjemnym dla oka wyglądem 🙂

daxter
marcinek44@windowslive.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *