DBeaver – uniwersalny menedżer baz danych

Bobry są uznawane za najlepszych inżynierów w świecie zwierząt dlatego to włochate stworzenie świetnie nadaje się na maskotkę omawianego dzisiaj projektu. Poznajcie DBeaver- uniwersalny menedżer baz danych 🙂

Jaki problem rozwiązuje projekt ?

DBeaver to wieloplatformowe i uniwersalne narzędzie do zarządzania bazami danych dedykowane programistom i administratorom.
Uniwersalność polega na szerokim wachlarzu systemów baz danych z jakimi DBeaver jest w stanie współpracować, MySQL, PostgreSQL, MariaDB, SQLite, Oracle, DB2, SQL Server, Sybase, Microsoft Access, Teradata, Firebird, Derby i więcej. W rzeczywistości DBeaver może być używany z dowolną bazą danych, która obsługuje sterownik JDBC lub ODBC. Działa również z niektórymi bazami danych, które nie mają standardowego sterownika xDBC, takich jak Mongo DB, Redis i WMI. Narzędzie uruchomisz zarówno na systemach Linux, Windows, MAC.

Interfejs DBeaver - można ustawić Dark mode
Interfejs DBeaver – można ustawić Dark mode

DBeaver ma wiele typowych funkcji, których można oczekiwać od narzędzia do zarządzania bazą danych opartego na interfejsie GUI. Na przykład, istnieje eksplorator baz danych, który umożliwia sprawne nawigowanie po liście baz danych i rozwijanie ich w celu płynnego przeglądania obiektów. Istnieje również edytor SQL z podświetlaniem składni i autouzupełnianiem. DBeaver oferuje narzędzia analityczne umożliwiające tworzenie przejrzystych diagramów bazy danych. Dla bardziej zaawansowanych znajdzie się tutaj również edytor metadanych czy tworzenie planów wykonania SQL. Przydatnych funkcji tego oprogramowania mógłbym przytaczać jeszcze przez długi czas jednak zainteresowanych zachęcam do ich przejrzenia na stronie projektu : https://dbeaver.io/docs/features/.

Jak zacząć kontrybuować ?

Autorzy projektu ogłaszają że szukają nowych ludzi do współpracy, w ostatnim czasie dodali tagi “Good first issue” i “Help wanted” którymi oznaczane są zgłoszenia dla początkujących.

Aby uruchomić projekt na swojej maszynie, musisz posiadać Jave w wersji 8/9, Apache Maven 3+ i dostęp do internetu. Zbudowanie projektu nie jest skomplikowane, ogranicza się jedynie do 3 linijek w Bash.

git clone https://github.com/dbeaver/dbeaver.git dbeaver 
cd dbeaver 
mvn package 

W momencie pisania tego tekstu jest otwartych 36 problemów z etykietami dla początkujących a więc pracy jest sporo i jest w czym wybierać. 🙂

Jaką technologię wykorzystuje projekt ?

DBeaver w 99,6% został stworzony w języku JAVA. Projekt opiera się na oprogramowaniu Eclipse. Zdecydowanym plusem przeglądania kodu jest nauka tego w jaki sposób połączenia z różnymi bazami powinny być zaimplementowane. W celu zrozumienia projektu, przyda się na pewno podstawowa wiedza o SQL.

Na jakim etapie jest projekt ?

DBeaver to stary już projekt (został otwarty w 2012 roku), jednak jest na bieżąco rozwijany. 3 Lutego 2019 udostępniona została wersja 5.0.3 oprogramowania. Aktualizacje pojawiają się częściej niż raz na miesiąc.

Podsumowanie

DBeaver czyli narzędzie pozwalające zarządzać prawie wszystkimi bazami danych jest z pewnością ciekawym i potrzebnym oprogramowaniem. Na GitHub projekt osiągnął już 7 tys gwiazdek i ciągle się rozwija, dlatego potrzebni są nowi programiści. Dzięki dodanym etykietom “Good first issue” i “Help wanted” łatwo będzie Ci się wdrożyć w duży i zaawansowany projekt.

daxter
marcinek44@windowslive.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *