Mastodon – zdecentralizowany portal społecznościowy

Współczesny internet zdominowany jest przez portale społecznościowe. Kiedyś w polskiej sieci królowały portale my-Space i Nasza klasa, a dzisiaj koszulki liderów noszą amerykańskie korporacje Twitter i Facebook. Internauci wykorzystują social media do udostępniania wydarzeń ze swojego prywatnego życia i  pozyskiwania informacji na temat produktów/wydarzeń/organizacji. Zbierając dane o użytkownikach i sugerując im pewne rzeczy Facebook i Twitter zapewniają sobie wielką władzę poprzez możliwość wpływu na miliony użytkowników. Właśnie nad tym problemem postanowili pochylić się twórcy oprogramowania Mastodon.

Jaki problem rozwiązuje projekt ?

Mastodon jest otwartoźródłową siecią społecznościową. Podobnie jak Twitter, Facebook, Tumblr pozwala na tworzenie profili, udostępnianie postów, zdjęć, filmów oraz obserwowanie innych użytkowników. W odróżnieniu od innych platform Mastodon jest całkowicie zdecentralizowany. Oznacza to, że każdy może utworzyć instancję serwera Mastodon i zaprojektować własny element serwisu według swoich zasad. Żadna firma nie posiada kontroli nad tym co jest tworzone na serwerach portalu. Wszystkie serwery są pod kontrolą społeczności, która je stworzyła, więc nie musisz obawiać się, że ktoś sprzeda twoje dane reklamodawcom. W większości przypadków serwery finansowane są z akcji croudfundingowych, dzięki czemu portal jest wolny od reklam.  Oprogramowanie wyposażone zostało w narzędzia pomagające przeciwdziałać nadużyciom, co sprawia, że możesz czuć się bezpiecznie.

“Nie próbując Ci sprzedać niczego, Mastodon pozwala na czerpanie przyjemności z zawartości, którą lubisz bez utrudnień. Oś czasu jest porządkowana chronologicznie, wolna od reklam i algorytmów, które decydują o tym, co zobaczysz!” – https://joinmastodon.org/

Jak zacząć kontrybuować ?

Mastodon jest darmowym oprogramowaniem publikowanym na licencji AGPLv3.

Podobnie jak w poprzednim projekcie, macie tutaj różne drogi kontrybucji :

  • Odnajdując i zgłaszając błędy
  • Tłumacząc interfejs na inne języki
  • Poprawiając błędy i wdrażając nowe funkcjonalności
  • Tworząc dokumentację

Błędy możecie zgłaszać pod tym adresem. W momencie pisania tego artykułu było 936 otwartych błędów do naprawy. Tłumaczenia dostępne są na platformie WebPlate i tutaj znowu język polski wiedzie prym.

Naprawiając błędy i wdrażając nowe funkcjonalności należy pamiętać o rozdzielaniu zmian na możliwie jak najmniejsze Pull Request’y i dokładnym opisywaniu ich w tytułach. Twórcy oprogramowania zwracają uwagę na zachowanie kilku zasad odnośnie stylu kodu :

  • kod powinien być przetestowany przy pomocy narzędzi Rspec, Jest
  • przestrzeganie zasad Robocop oraz Eslint
  • internalizowanie kodu przy pomocy frameworku I18n

Zmiany, które nie będą zwracały pozytywnych wyników w testach, nie zostaną wzięte pod uwagę.

Jaką technologię wykorzystują ?

Całe REST Api tworzące serwis, zostało wykonane w Ruby on Rails, a więc specjaliści od ROR będą mieli tu największe pole do popisu. Do dynamicznych części interfejsu wykorzystany został React.js i Redux, za część streamingową odpowiada Node.js. Na końcu, jak to w WebDev nie mogło zabraknąć, również HTML i CSS. Ruby on Rails stanowi 56.1% projektu, JavaScript 27.7%, CSS 7.9% a HTML 6.1 %.

Repozytorium zawiera również konfigurację wdrożenia na Docker  oraz docker – compose, jednak znajdziecie także konfiguracje platform takich jak Heroku, Scalingo, i Nanobox.

Na jakim etapie jest projekt ?

Mastodon jest ciągle rozwijanym projektem, który ma już 2 lata. Twórcy na bieżąco aktualizują oprogramowanie. Ostatnia łatka została wydana 30 października 2018. Wkrótce opublikowana zostanie wersja 2.7, która wprowadzi m.in. powiadomienia o akcjach moderatorów, dodawanie hashtag do profili oraz API dla moderatorów. Wokół Mastodona stworzyła się spora społeczność, dzięki czemu łatwo jest się w niego wdrożyć. Wszelkie informacje na temat najnowszych zmian można śledzić na oficjalnym blogu.

Podsumowanie

Koncepcja Mastodon, jako zdecentralizowanego portalu społecznościowego, jest moim zdaniem świetna. Aktualnie podczas zakładania kont na przeróżnych portalach musimy śledzić regulaminy, czytać każde powiadomienie, aby przypadkiem nie sprzedać swoich danych za parę lajków. Korzystając z rozwiązania zaproponowanego przez twórców Mastodona, internauta może znowu poczuć się spokojnie i w pełni cieszyć się wolnością internetu. Szkoda jednak, że jak na razie bardzo mała społeczność z niego korzysta. Ja na pewno będę wspierał projekt. A kto wie… ? Może jeśli grono czytelników powiększy się, to założymy własny serwer poświęcony OpenSource 🙂 Trzymajcie kciuki :>

daxter
marcinek44@windowslive.com

One thought on “Mastodon – zdecentralizowany portal społecznościowy”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *