Microsoft SEAL – homomorficzna biblioteka szyfrowania

Posted On By daxter

Microsoft  ogłosił dzisiaj, że Simple Encrypted Arithmetic Library (Microsoft SEAL) czyli prosta w użyciu homomorficzna biblioteka szyfrowania została opublikowana jako projekt Open Source z licencją MiT na platformie GitHub. Atrybut homomorficzny oznacza szyfrowanie, które pozwala na obróbkę dokumentu bez konieczności jego deszyfrowania. Biblioteka została już wykorzystana przez firmę Intel do implementacji podstawowych funkcji kryptograficznych, w kompilatorze sieci neuronowych nGraph w narzędziu HE-Transformer.

Jaki problem rozwiązuje projekt ?

Jako że coraz częściej przenosimy nasze dane do chmury, pojawiają się uzasadniona obawa: W jaki sposób możemy balansować pomiędzy wygodą a prywatnością ? Przecież wielu z nas chciało by dostać od operatora usług (np. chmur) porady o tym w jaki sposób.

  • zmaksymalizować nasze inwestycje
  • jak udoskonalić naszą codzienną pracę
  • jak najefektywniej osiągnąć jakiś cel.

Jednak aby otrzymać wymienione rady w zamian musimy dzielić się prywatnymi informacjami z operatorami usług. Wykorzystując tradycyjny schemat, nie możliwa jest praca na zaszyfrowanych danych. Tak więc albo przechowujemy nasze dane zaszyfrowane w chmurzę i pobieramy je w celu wykonania operacji, albo dostarczamy klucz deszyfrujący dostawcom usług narażając naszą prywatność.

Do dzisiaj!
Szyfrowanie homomorficzne które pozwala na obróbkę zaszyfrowanych danych, daje nam możliwość używania serwisów (takich jak chmura) bez ujawniania wrażliwych danych.

Na jakim etapie jest projekt ?

W 2015 roku, Microsoft wypuścił pierwszą wersję Microsoft SEAL. Celem projektu było stworzenie dobrze udokumentowanej, homomorficznej biblioteki szyfrowania, wolnej od zewnętrznych zależności. Dla twórców ważne było aby biblioteka była łatwa w użyciu zarówno dla kryptograficznych ekspertów oraz nowych praktykantów. W 2016 roku Microsoft, zademonstrował CryptoNets, pokazując że deep learning na danych zaszyfrowanych homomorficznie jest rzeczywiście możliwy. To wydarzenie rewolucjonizowało kwestie odpowiedzialności w sztucznej inteligencji.

Teraz szyfrowanie homomorficzne jest gotowe na standaryzacje, a Microsoft,  liderzy branży i instytucje akademickie aktywnie pracują nad tym celem. Jest to odpowiedni moment, aby umieścić bibliotekę SEAL w rękach zwykłego programisty.  Od dzisiaj każdy będzie mógł pracować nad godnymi zaufania algorytmami przetwarzania danych.

Jaką technologię wykorzystują ?

Oprócz braku zewnętrznych zależności program Microsoft SEAL jest napisany w standardowym języku C ++, co ułatwia kompilację w wielu różnych środowiskach. Autorzy napisali, że z niecierpliwością czekają na współpracę ze społecznością open source w celu dalszego rozwoju biblioteki.  Jeśli jesteś zainteresowany zachęcam do przyłączenia się do projektu na GitHub lub do udziału w dyskusjach na  StackOverflow  w tagu SEAL .

Źródło: https://www.microsoft.com/en-us/research/blog/the-microsoft-simple-encrypted-arithmetic-library-goes-open-source/

daxter
marcinek44@windowslive.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *