Powitajmy Windows Terminal

Microsoft w trakcie konferencji BUILD 2019 zaprezentował nowy Terminal.
Windows Terminal to nowoczesna, szybka i wydajna aplikacja przeznaczona dla osób korzystających z narzędzi wiersza poleceń i powłok (shells), takich jak Command Prompt, PowerShell i WSL. Aplikacja zostanie opublikowana w sklepie Microsoft Store.

Wiele zakładek

Jedna z funkcjonalności o którą najczęściej prosiła społeczność to obsługa wielu kart. Microsoft spełnił oczekiwania. Użytkownik będzie mógł otworzyć dowolną liczbę zakładek. Każdą z kart będziesz mógł połączyć z narzędziem lub powłoką taką jak Command Prompt, PowerShell, Ubuntu na WSL, Raspberry Pi przez ssh itd.

Windows terminal tabs

Piękny tekst

Windows Terminal używa silnika renderowania tekstu opartego na GPU z obsługą DirectWrite / DirectX. Nowy silnik będzie odpowiadał za obsługę wszystkich znaków obecnych w czcionkach na Twoim PC. W konsoli użytkownik dostanie możliwość używania ikon, emotikon oraz symboli powerline. Jednak największą zeletą jest jego efektywność. Nowy silnik ma renderować tekst znacznie szybciej niż poprzedni GDI konsoli !

Windows Terminal emoji

Wraz z Terminalem Microsoft stworzył nową czcionkę. Zapowiedziano że jest to przyjemna o stałej szerokości czcionka wzmacniająca nowoczesny wygląd Terminala. Czcionka będzie miała otwarte źródło i własne repozytorium a więc każdy będzie mógł dostosować ją do swoich potrzeb.

Windows Terminal Font

Dostosowywanie

Terminal Windows zostanie wyposażony w wiele ustawień i opcji konfiguracyjnych, które dadzą użytkownikowi dużą kontrolę nad wyglądem Terminala i każdej z jego powłok. Ustawienia będą przechowywane w pliku tekstowym, co ułatwi konfigurację.
Korzystając z mechanizmu konfiguracji Terminala, użytkownik będzie mógł stworzyć wiele „profili” dla każdego narzędzia powłoki / aplikacji czy to PowerShell, Command Prompt, Ubuntu, czy nawet połączenia SSH z Azure lub urządzeniami IoT. Profile te mogą mieć własną kombinację stylów i rozmiarów czcionek, motywy kolorów, poziomy rozmycia tła / przezroczystości itp. Użytkownik będzie mógł stworzyć swój własny stylizowany terminal dostosowany do swojego niepowtarzalnego gustu!

Kiedy Windows Terminal będzie dostępny ?

W dniu dzisiejszym Microsoft opublikował nowy Terminal na platformie GitHub. Możesz we własnym zakresie zbudować, uruchomić i testować kod z repozytorium : https://github.com/Microsoft/Terminal

Tego lata Terminal pojawi się w sklepie Microsoft Store dla członków programu Windows Insider. Wersje 1.0 dostępną dla wszystkich Microsoft planuje udostępnić w zimie 2019.

Dlaczego nie ulepszono istniejącej konsoli Windows?

Głównym celem konsoli Windows jest zachowanie wstecznej kompatybilności z narzędziami i skryptami CMD. Nie udało się wprowadzić tak wiele zmian nie naruszając tej żelaznej zasady.
Konsola Windows będzie nadal dostarczana w systemie Windows, aby obsługiwać istniejące / starsze aplikacje i systemy.

W jaki sposób kontrybuować ?

Odwiedź repo https://github.com/Microsoft/Terminal, a następnie sklonuj i zbuduj projekt. Następnie możesz rozpocząć testowanie nowego narzędzia! Microsoft zaprasza do zgłaszania napotkanych błędów i opinii na temat terminala, a także zachęca do rozwiązywania problemów i wprowadzania ulepszeń.

Ważną datą dla testerów jest lato 2019, właśnie wtedy spróbuj zainstalować i uruchomić Windows Terminal ze sklepu Microsoft Store. Jeśli natkniesz się na jakiekolwiek błędy, podziel się opiniami za pośrednictwem Feedback Hub lub issues na GitHub.

Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi, nie wahaj się skontaktować z Kaylą @cinnamon_msft i / lub Rich @richturn_ms na Twitterze.

Zachęcamy do działania !

źródło: https://devblogs.microsoft.com/commandline/introducing-windows-terminal/

daxter
marcinek44@windowslive.com

One thought on “Powitajmy Windows Terminal”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *