Prywatne repozytoria GitHub – postęp czy krok w tył ?

Na początku tygodnia Github zapowiedział, że użytkownicy posiadający darmowe konta będą mogli tworzyć nielimitowaną ilość prywatnych repozytoriów. Informacja ta została ciepło przyjęta w społeczności programistów, ale czy na pewno jest to taka świetna wiadomość ?

Według The State of the Octoverse, GitHub posiada:

    31 mln  aktywnych programistów;
    2,1 mln + aktywnych organizacji;
    96 mln repozytoriów (zarówno publicznych, jak i prywatnych);
    20 mln PullRequest’s

Współpraca

GitHub to największa społeczność deweloperów na świecie. Większość (nowych) użytkowników stanowi społeczność USA (ponad 80%), jednak w ubiegłym roku  rejestrowało się coraz więcej osób z Chin, Indii i Wielkiej Brytanii. Rola, jaką firma odgrywa w globalnej współpracy pomiędzy programistami, ciągle rośnie. Największe przyczyny tego sukcesu to m.in. otwarte repozytoria, ponieważ każdy użytkownik może wnieść swój wkład do projektu. Z uwagi na to, że użytkownicy GitHub Free już niedługo będą mogli tworzyć nieograniczoną ilość prywatnych repozytoriów, liczba tych otwartych zmniejszy się, co wpłynie negatywnie na interakcje pomiędzy programistami.

Nauka

Studenci (1,1 mln ), którzy są weryfikowani przez aplikację Student Developer Pack, nauczyli się kodować dzięki otwartym repozytoriom GitHub. Liczba aktywnych studentów wynosi aż 600 tysięcy i wciąż rośnie (w 2018 roku liczba ta wzrosła o 18 procent). Oprócz studentów aktywność wykazują także nauczyciele (20 tys.) z ponad 18 tys. szkół, którzy używają GitHub, GitHub Classroom do organizowania kursów, rozpowszechniania zadań i uzyskiwania wglądu w postępy uczniów.

Badanie przeprowadzone przez społeczność edukacyjną GitHub wykazało, że 48% uczniów podczas zajęć mogło poczuć się tak, jakby faktycznie dołączyli do branży programistycznej, a 31% z badanych studentów uznało GitHub za narzędzie, które bardzo dobrze przygotowało ich do podjęcia przyszłego stażu lub kariery związanej z programowaniem.

Tutaj efekty nadchodzących zmian będą również wyraźnie widoczne. Siła otwartych repozytoriów polega na tym, że użytkownicy mogą uczyć się od innych programistów i nauczycieli, a także pomagać innym użytkownikom w rozwijaniu się. Wraz z pojawieniem się prywatnych repozytoriów liczba otwartych zmniejszy się, przez co trudniej będzie połączyć programistów. Dzielenie się wiedzą zostanie znacznie utrudnione, a z biegiem czasu wręcz niemożliwe.

Podsumowanie

GitHub to współpraca, dzielenie się wiedzą i uczenie się. Wraz z nadejściem nieograniczonych prywatnych repozytoriów dla użytkowników GitHub Free ta koncepcja zostanie zagrożona. Wzrost liczby prywatnych repozytoriów spowoduje zmniejszenie się ilości projektów / repozytoriów open source, a także wpłynie na utrudnienie współpracy między programistami na całym świecie.

Będzie to miało również duży wpływ na możliwość uczenia i dzielenia się wiedzą. Otwarte repozytoria wspierają takie interakcje od lat. Zwiększenie liczby prywatnych repozytoriów sprawi jednak, że proces ten stanie się trudny lub niemożliwy.

Przyszłość pokaże nam, czy faktycznie los otwartego oprogramowania potoczy się w taki sposób, a ten artykuł ma na celu przede wszystkim zainicjować dyskusję i zapytać nas, czy przejście na prywatne repozytorium to dobry krok.

daxter
marcinek44@windowslive.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *